sosyal medya danışmanı nasıl olunur

Başarılı Bir Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur ?

Sosyal medya danışmanı nasıl olunur ? Sosyal medya danışmanı olmak için gerekenlere sahip misiniz ? Bazı üniversitelerde ve özel kuruluşlarda sosyal medya uzmanlığı sertifikası verilebilmektedir veya dijital reklam ajanslarında bu göreve getirilmiş herkes sosyal medya danışmanı olabilir, ancak herkes devam ederek bu işi sürdüremeyebilir. Vizyon gerektiren, kriz anında soğuk kanlılık isteyen bir meslektir ve detaycı olmanızı gerektirir kendiniz hakkında atacağınız adımlarda detay düşünmezken, müşteriniz açısından her detayı her adımı düşünmek zorundasınız.

Günde 4 saat çalışarak Antalya’da bir otel restoranında veya Uludağ’da kayak merkezinde kafanız rahat müşterilerin sosyal medya hesaplarındaki iki üç paylaşımı kontrol ederek ve şu anda kazandığınız paranın 2 mislini kazanarak, sürdürebileceğiniz bir meslek olarak mı düşünüyorsunuz ? 🙂

Sosyal medya danışmanı arayanlar genelde firma,marka,siyasi veya sanatçılar olmaktadır. Müşteri size gelir ve siz onların internetteki son durumlarına bakarak bir yol haritası belirlersiniz . Bundan sonraki süreç sizin yönetiminizde müşteriyle doğru bir iletişim halinde devam etmeli, müşterinin kurumsal kimliğine ya da sanatçı duruşuna bakarak ona en uygun sosyal medya stratejisini belirlemek yine tek başına sizin üstlenmeniz gereken bir iş.

Danışman olmak kolay değildir ve sosyal medyayı iyi bilmek, sosyal medyaya hakim olmak sizi başarılı bir sosyal medya danışmanı yapmaz. Bu makalemde sosyal medya danışmanı neler yapar, başarılı bir sosyal medya danışmanı nasıl olunur bundan bahsedicem ama önce danışman olmanın eksilerinden ve artılarından bahsedelim ;

sosyal medya danismani olmak
sosyal medya danismani olmak

Sosyal Medya Danışmanı Olmanın Avantajları

  • Serbest meslek sahibi olmanın rahatlığı.
  • Genel olarak, programınıza, iş yükünüze ve ücretinize kendiniz karar verebilirsiniz.
  • Aynı zamanda dünyanın her yerinden global olarak kendinize bulduğunuz müşterilerle çalışabilirsiniz.
  • Kendi işinize sahip olmanın getirdiği zorluklar vardır ama kendi işinizin patronu olmakta bir o kadar efsane olacaktır.
  • Eğer başarılı bir sosyal medya danışmanı olmak istiyorsanız sürekli gelişmek ve öğrenmeniz gerekmektedir. Bu, başka bir sektörde ender karşılaşacağınız süreklilik isteyen mesleki bir gelişmedir. Kendi kariyer yörüngenizi kendiniz tasarlayabilirsiniz ve işinizi severek yaptıkça daha havalı bir hale bürünebilirsiniz.

Sosyal Medya Danışmanı Olmanın Eksileri

  • Bir şirket ofisinde çalışmıyor olabilirsiniz ancak , hala  sorumlu olduğunuz müşterilere kesintisiz cevap vermek zorundasınız. Bu kısım belkide başarılı olmak için en zor olan kısımdır, çünkü düğün, bayram, cenaze herhangi bir özel gün dinlemeksizin size her an ihtiyaçları olabilmektedir ve müşteriniz açısından kabul edilebilir belki müsait olmayaşınız ama onun size ihtiyacı varken yanında olmamanız bazı şeylerin eksik ilerlemesine ve planladığınız kusursuz ve doğru stratejiyle uyuşmadığı zaman verilen sözler ve işin kaliteside düşmektedir. Bu yüzden sürekli ulaşılabilir olmak sizi gerçekten yorabilir.

Ne yaparsanız yapın, sürekli çalıştığınız ve sosyal medya danışmanlığını yaptığınız müşterilerinizi her zaman planınıza dahil ederek ve düşünerek hareket edin, bu da en zor kısımdır.Misal bir hafta sonu şehir hayatından sıkılıp kendinizi dağlara orman yürüyüşlerine vermek istediğinizde telefonunuzun ulaşılabilir olduğundan emin olmak zorundasınız, her zaman ulaşılabilir olmalısınız bu çok önemlidir. Zamanla müşterilerinizi kendiniz seçeceğiniz için kendinize bir profil oluşturun ve gerçekten danışmanlık hizmeti verdiğinize değecek ve birlikte başarıyı yakalayacağına inandığınız müşterilerle anlaşmaya çalışın hem kafanız rahat olacak hemde işinizi severek yaptığınız için daha çok katkı sağlayacaksınız .

Bu makalem şimdilik burada kalsın, bir sonraki makalemde  başarılı bir danışman olmanız için daha fazla detay vermeyi düşünüyorum , hoşçakalın kendinize iyi bakın bu arada takipçi satın almak isterseniz web sitemize uğrayın ; takipcisatinalmak.com.tr kendinize uygun paketi bulamıyorsanız iletişime geçerek size en uygun paketi seçmemizi sağlayabilirsiniz  ; iletişim

[Toplam:1    Ortalama:5/5]